Chokers si mnohí spájame s 90. rokmi, keď krk takmer každej teenagerky zdobil tento doplnok v štýle tetovania. Módnemu trendu vtedy pomohli aj pop hviezdy, ako Britney Spears či Christina Aguilera. Dnes chokers zažívajú svoju renesanciu, nosí ich Rihanna, Kim Kardashian, Gigi Hadid a ďalšie celebrity, no a štýlový choker by nemal chýbať ani na vašom krku. Vedeli ste však, že história chokers siaha ďaleko za 90. roky a že boli populárne už v starovekých civilizáciách aj v šľachtických kruhoch?
Choker sa v minulosti využíval ako symbol, ale aj ako amulet. Táto ozdoba bola podľa historikov v staroveku využívaná najmä na spirituálnu ochranu. Indiánske kmene si však s pomocou chokers fyzicky chránili krk pri boji. Chokers si napríklad vyrábali aj z kostí vtákov. Tento doplnok mal skôr praktický význam, z estetického hľadiska si ženy obľúbili choker o čosi neskôr.
Anna Boleynová si krk nezachránila
Anna Boleynová bola od roku 1533 do roku 1536 kráľovnou Anglicka ako jedna z manželiek kráľa Henricha VIII. Tudora. Slávny portrét Anny Boleynovej zobrazuje aj choker z perlového náhrdelníka s príveskom „B“. Tento choker však kráľovnej krk nezachránil, zomrela pod rukou kata v roku 1536.
Francúzska revolúcia a červené stužky
Choker nebol len amulet alebo estetický doplnok, po Veľkej francúzskej revolúcii sa stal dôležitým symbolom. Červené stužky okolo krku sa stali módnym trendom v strednej a vyššej vrstve francúzskej spoločnosti. Tento štýl nazývali „à la victime“, čo v preklade znamená „ako obeť“. Červená stužka znázorňovala krv a pripomínala obete gilotín počas revolúcie.
Chokers v 19. storočí nosili aj prostitútky
Podľa maľby „Olympia“ z roku 1863 od francúzskeho impresionistu Édouarda Maneta sa predpokladá, že prostredníctvom čiernej mašle na krku sa označovali prostitútky. Detaily maľby aj samotný názov „Olympia“ totiž naznačujú, že maľba vyobrazuje prostitútku. Tento obraz svojho času šokoval spoločnosť.
Módny trend britskej šľachty
Popularita chokers stúpla počas viktoriánskej éry v Anglicku. Jednou z módnych ikon tejto doby bola Alexandra, princezná z Walesu. Tá tesné náhrdelníky obľubovala aj preto, že jej zakrývali jazvy na krku po operácii v detstve. Alexandra bola „trendsetterka“ tejto doby a choker sa stal súčasťou štýlu bohatých dám.
20. storočie a psie náhrdelníky
V 40. rokoch až 20. storočia sa chokers stali mimoriadne obľúbené medzi americkými ženami ako „colliers de chien“, teda obojky pre psy. Objavili sa dokonca na titulke magazínu Life z roku 1944, zobrazujúcom nebojácne mladé ženy.
Chokers však nepatrili len na ženský krk. V 70. rokoch boli chokeres populárne aj medzi mužmi, postarali sa o to rockové hviezdy, ako Mick Jagger, Elvis Presley či Jimi Hendrix.
Zlatá éra chokers – 90. roky
90. roky sa mnohým spájajú s mladučkou Britney Spears, chlapčenskými a dievčenskými skupinami, pop music a šialeným oblečením. Chokers boli v tom čase mimoriadne obľúbené a asi každá správna teenegerka mala doma choker. Či už v tvare tetovania alebo so „zlatým“ príveskom na „obojku“. Chokers v tom čase nosili aj muži. Hudobníci Prince aj Lenny Kravitz boli fanúšikmi tohto štýlu.
Chokers teda vždy boli, sú aj budú súčasťou módy. Či ich už nosíte ako amulet, doplnok, alebo sa prostrendíctvom nich chcete vyjadriť, vedzte, že váš choker má za sebou poriadny kus histórie.